Włamanie na messenger czy Facebooka będzie dla każdego z nas nie lada problemem i zmartwieniem. Na portalu Facebook posiadamy bowiem swoją sieć kontaktów, a poprzez komunikator messenger kontaktujemy się ze znajomymi i najbliższymi. Konto na Facebooku to miejsce, gdzie często przechowywane są także zdjęcia czy wspomnienia, których nie chcemy stracić. Nie mówiąc już o tym, że komunikator messenger skrywa wszystkie przesłane przez nas zdjęcia, które zapisywane są w historii korespondencji – nawet te najodważniejsze. Każdy z nas chce się więc uchronić przed przestępstwem, którym z pewnością jest włamanie na messenger czy Facebooka.
Włamanie na messengera / facebooka – po czym to poznać?
Włamanie na Facebooka i messengera rozpoznajemy w ten sam sposób. Należy sprawdzić powiązane z kontem urządzenia i miejsca logowania. Aby to zrobić postępuj następująco:
- w rogu ekranu, przy prawej górnej krawędzi, rozwiń menu i poszukaj zakładki ustawienia i prywatność, a następnie ustawienia
- dalej wybierz bezpieczeństwo i logowanie i rozwiń miejsca logowania
- sprawdź, czy wszystkie urządzenia należą do Ciebie, a jeśli któreś nie jest Twoje, to zgłoś to poprzez kliknięcie w trzy kropki po prawej stronie i wciśnięcie przycisku „to nie ty?„, następnie postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie
- możesz także sprawdzić adresy IP logowań do Twojego konta facebook najeżdżając myszką na miejsce logowania (np. „Rybnik, Poland”, „Wodzisław Śląski, Poland”).
Po co włamują się na Facebooka i messengera?
Włamanie na FB to tylko krok w machinie przestępczej. Sprawcy włamują się na messengera i Facebooka w kilku celach. Pierwszym z nich i najczęściej spotykanym celem jest wykorzystanie konta ofiary do dokonania oszustwa BLIK, metodą która szczegółowo opisywana była tutaj. Równie często spotykanym celem włamania na FB jest także przesłanie zakażonych materiałów do większej ilości odbiorców – Twoich znajomych – aby przejąć ich konta i w ten sposób osiągnąć większą skale działania. Jeśli zaś przestępcom uda się uzyskać nieuprawniony dostęp do Facebooka, który powiązany jest z kartą płatniczą, to zapewne wykorzystają to konto do płatnej promocji swoich materiałów, które następnie przyniosą im jeszcze więcej przejętych kont. Pamiętać należy także o celu pośrednim, czyli o wykorzystaniu konta Facebook do logowania na innej stronie www, bo przecież coraz częściej korzysta się z opcji rejestracji i logowania do innych platform wykorzystując konto Facebook.
W jaki sposób włamali się na Facebooka?
Istnieje kilka sposobów na włam na Facebooka, lecz nie spotkaliśmy się tutaj aby otwarcie zdradzać wszystkich meandrów działania przestępców, a co gorsza tworzyć nowych, którzy wykorzystaliby szczegółowy opis do popełnienia czynu zabronionego i może naruszyliby Twoje bezpieczeństwo w sieci.
Włamanie na FB poprzez phishing
Wlamanie na Facebooka zazwyczaj poprzedzone jest metodą nazywaną phishingiem. Sprawcy przygotowują stronę wyglądającą łudząco podobnie do prawdziwej strony logowania na portal Facebook, a następnie przesyłają link potencjalnym ofiarom różnymi drogami komunikacji, wykorzystując przy tym socjotechniki. Przykładem niech będzie fake news, który rozpowszechniany jest poprzez właśnie portal Facebook – zazwyczaj jest to forma sponsorowanej wiadomości, która przyciąga Twoją uwagę, bo porusza ważny bądź problematyczny temat. Jednak po wejściu w link nie otwiera się strona z artykułem, który chcesz przeczytać, lecz strona logowania do Facebooka z informacją, że aby przeczytać treść należy się zalogować. Przecież wszystko wydaje się normalne, prawda? Ale po co mamy się ponownie logować na Facebooka, jeżeli właśnie z niego, będąc już zalogowani, zostaliśmy przekierowani na inną stronę? No właśnie, wszystko jasne. Bezpieczeństwo w internecie opiera się głównie na myśleniu. Więc myśl!
Włamanie na messengera poprzez próby użycia danych z wycieków
Włamania na messengera i Facebooka sprawcy dokonują także poprzez metodę wpisywania danych z różnych wycieków w panel logowania do platformy. Takie informacje są dostępne w internecie czy darknecie dla osób, które wiedzą, gdzie ich szukać. Czasami paczki danych są płatne, a czasami darmowe. Cyberprzestępcy mogą także wykorzystywać do tego specjalistyczne oprogramowanie. Jak bronić się przed włamaniem na Facebooka tą metodą, dowiecie się w dalszej części artykułu, gdzie przedstawię część zasad, dotyczących bezpieczeństwa w internecie, właśnie na przykładzie włamania do fb.
Jaka kara grozi za włamanie na Fecebooka / messenger?
Ustawodawca zadbał o przepisy karne dotyczące bezpieczeństwa w sieci i cyberprzestrzeni, kara za włamanie na messengera i Facebooka, a także inne portale jest stypizowana w art. 267 § 1 k.k.
Art. 267 § 1 Kodeksu Karnego przekazuje nam wprost:
„Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej […] przełamując albo omijając […] informatyczne […] zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”
Powyższy artykuł Kodeksu Karnego, w opisywanym przez nas przypadku, odnosi się do włamania na Facebook / messenger, natomiast w kwestii wyłudzeń kodów BLIK oraz innego rodzaju oszustw, dokonywanych na utraconym koncie pokrzywdzonego włamaniem, przedstawiony wyżej artykuł nie wyczerpuje znamion tych przestępstw. Jeśli więc ktoś został oszukany i stracił pieniądze, powinien złożyć osobne zawiadomienie w tej sprawie.
Jak zgłosić włamanie na FB organom ścigania?
Aby zgłosić włamanie na Facebooka / messenger w pierwszej kolejności należy zastanowić się czy na pewno doszło do przestępstwa, czy może tylko nam się tak wydaje, a sami logowaliśmy się z nietypowego miejsca czy cudzego sprzętu. Pamiętajcie, aby powiadamiać organy ścigania o włamaniu na konto Facebook tylko, jeśli macie pewność zaistniałego przestępstwa. Po drugie, należy dokładnie sprawdzić od kiedy do kiedy następowały nietypowe logowania do konta, poprzez powyżej opisane kroki. Najlepiej wydrukować miejsca logowania, które nie należą do Waszych wraz z urządzeniami i adresami IP tam podanymi. Jeśli sprawcy kontaktowali się z Twoimi znajomymi, zapytaj ich czy przekazali sprawcy kod BLIK i czy nie stracili swoich środków, a jeśli tak się stało, to przygotuj ich imiona, nazwiska, adresy zamieszkania oraz numery telefonów, organy ścigania będą musiały ich przesłuchać, a to przyśpieszy całą procedurę. Następnie, przygotuj link do swojego konta Facebook, na który się włamano (w formacie np. https://www.facebook.com/Exarch/ lub https://www.facebook.com/profile.php?id=13426735452345). Będąc tak przygotowanym, możesz udać się do najbliższej jednostki policji bądź prokuratury i złożyć ustne zawiadomienie o przestępstwie. Możesz także opisać całą sytuację na piśmie, dołączyć zgromadzone wydruki i przesłać, bądź złożyć osobiście podpisane zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do organów ścigania. Pamiętaj jednak, aby zgłaszać przestępstwo tylko w jednym miejscu, ponieważ nie mogą toczyć się dwa postępowania w tej samej sprawie. Jeśli nie wiesz, jak zgłosić włamanie na messengera i Facebooka i jak napisać stosowne pismo, mogę Ci pomóc – zapraszam w tej kwestii do kontaktu. Po złożeniu takiego zawiadomienia na piśmie, zostaniesz wezwany do jednostki policji, aby złożyć stosowne zeznania i wniosek o ściganie przestępstwa w sprawie włamania na konto Facebook.
Jak chronić się przed włamaniem na Facebooka i messengera?
Poniżej, przedstawiamy kilka sposobów, aby zabezpieczyć się przed włamaniem na konto Facebook i kilka dobrych praktyk, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.
Pilnuj swojego hasła do Facebooka
- Nie używaj tego samego hasła w kilku portalach i nie udostępniaj haseł innym osobom.
- Hasło najlepiej wygeneruj przez managera haseł, a jeśli nie chcesz używać tej opcji to nie twórz hasła na podstawie imion, nazwisk czy słów występujących w słownikach.
Patrz i myśl, gdzie wpisujesz swoje dane logowania do konta Facebook
- Zawsze zatrzymaj się i pomyśl, czy logiczne jest wpisywanie danych logowania w danym miejscu.
- Nie wpisuj loginu i hasła na stronach www, do których przekierował Cię link z maila bądź innej wiadomości.
- Sprawdzaj zawsze URL strony www, na której jesteś – prawidłowa strona logowania to www.facebook.com, bez żadnych dodatkowych znaków.
Twórz sieć kontaktów z osobami, które znasz
- Cyberprzestępcy mogą tworzyć fałszywe (fake) konta i zapraszać Cię do znajomych. Nie przyjmuj do znajomych osób, których nie znasz.
- Przyjęcie takiego konta do znajomych może spowodować, że na Twojej osi czasu zostanie upubliczniony link do strony phishingowej, sprawca będzie mógł oznaczać Cię w postach o kontrowersyjnych treściach, które przyciągną Twoich znajomych w celu przejęcia ich kont.
Unikaj ściągania programów z nieznanych źródeł i aktualizuj te znane
- Twój komputer, telefon czy tablet po zainstalowaniu złośliwego oprogramowania może przesyłać cyberprzestępcy dane logowania do różnych platform.
- Aktualizuj na bieżąco swój sprzęt oraz oprogramowanie (np. system operacyjny czy przeglądarka), z którego korzystasz. Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni opiera się bowiem w dużej mierze na aktualnym software.
Nie klikaj! Myśl!
- Nie klikaj linków, które wyglądają podejrzanie, nawet jeśli przesłane zostały przez Twoich znajomych.
- Nie klikaj w posty, które są mocno kontrowersyjne, a przekierowują Cię do innych domen (stron www).
- Nie wpisuj danych logowania tam, gdzie nie jest to potrzebne, czyli nigdzie poza oficjalną stroną Facebooka i aplikacją do jego obsługi.
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe i alerty logowania do Facebooka
- Włącz dwuskładnikowe uwierzytelnianie logowania SMSem lub aplikacją mobilną – jeśli jeszcze nie zadbałeś o swoje bezpieczenstwo w sieci to pierwszy i najważniejszy krok, który powinieneś podjąć w tej kwestii.
- Włącz alerty logowania do swojego konta – będziesz otrzymywał informację o tym, że ktoś chciał się zalogować do Twojego konta.
Co najważniejsze – nie trać głowy i zatrzymaj się na chwilę
Włamanie na messengera i Facebooka to duże naruszenie Twojego bezpieczeństwa w sieci. Nie życzę tego nikomu, dlatego napisałem ten tekst aby pomóc Ci zadbać o Twoje bezpieczeństwo.
Mamy czasy, w których wszędzie pędzimy, nawet w cyberprzestrzeni. Jednak, aby być bezpiecznym, musimy zadbać o to, by w niektórych momentach pomyśleć, zamiast od razu działać. Warto wyrobić w sobie nawyki, które pomogą nam przetrwać i dadzą nam to upragnione bezpieczeństwo w internecie.
Pamiętaj, że nie tylko Ty korzystasz z internetu – przekaż więc te informacje swoim znajomym, udostępnij ten materiał swoim bliskim, a może kiedyś Ci za to podziękują.
Jeśli sam chcesz być bezpieczny w sieci lub prowadzisz działalność gospodarczą skontaktuj się ze mną na www.szkoleniacyberbezpieczenstwo.pl
Zadbaj już dzisiaj o bezpieczeństwo Twojej firmy i danych które przetwarzacie. Zrób to zanim przestępca Cię ubiegnie i stracisz swoje ciężko zarobione pieniądze!
Każdy pracodawca powinien zadbać o wiedzę swojego pracownika w tym zakresie, bo świadomy pracownik, to bezpieczniejsza działalność gospodarcza.
Najsłabszym ogniwem każdego systemu jest człowiek – to on musi być odporny na ataki i posiadać stosowną wiedzę jak się zabezpieczać, na co zwracać uwagę i jak nie popełnić błędu.
Szkolenia z cyberbezpieczeństwa dla pracowników i kadry kierowniczej powinny być stałym elementem, powtarzanym co jakiś czas, tak jak ma to miejsce ze szkoleniami BHP.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo już dzisiaj – www.szkoleniacyberbezpieczenstwo.pl
Bartosz Polak – Szkolenia z cyberbezpieczeństwa – Rybnik / Wodzisław Śląski / Jastrzębie Zdrój / Województwo Śląskie