Oszustwo nigeryjskie jest coraz częściej spotykanym przestępstwem internetowym. Cyberprzestrzeń daje nam duże możliwości, także w znalezieniu przez internet partnera czy inwestora. W dobie dzisiejszych czasów, gdy właściciel Facebooka ogłasza rozpoczęcie projektu metawersum, a wiąże się to z możliwością całkowitego przeniesienia swojego życia do sieci, powinniśmy być świadomi zagrożeń czyhających na nas także w sferze internetowej miłości czy ewentualnych inwestycji w nasze projekty. Ostatnio najczęściej występującym oszustwem nigeryjskim jest oszustwo odwołujące się do uczucia i wielkiej miłości, o czym przeczytacie poniżej.
Oszustwo nigeryjskie, co to?
Oszustwo nigeryjskie nazwę swą wzięło od jednego z przepisów karnych w Nigerii, który go dotyczy. Przestępstwo zaczyna się zazwyczaj (nie zawsze) od prostej wiadomości mailowej, która wykorzystuje socjotechnikę i ma na celu zbudować w nas przeświadczenia, że uda nam się zrealizować nasze marzenia i fantazje, bądź szybko się wzbogacić. Kto nie chce być bogaty, wieść szczęśliwego życia z przystojnym mężczyzną, bądź urodziwą kobietą? Fabuła, która budowana jest od pierwszej wiadomości do ofiary, wciąga ją w swoistą grę. Ofiara jest manipulowana wielkimi sumami pieniędzy, które ma otrzymać, a czasami dochodzi do tego także jej fantazja o wspaniałej, szczęśliwej miłości. W sukcesywnym, internetowym kontakcie ze sprawcą, ofiara stopniowo dowiaduje się, że aby otrzymać ten olbrzymi majątek czy miłość, trzeba ponieść szereg opłat z tym związanych. Zmanipulowana od początku ofiara widzi siebie jako milionera, bądź wierzy w miłość oszusta, płaci i przelewa kolejne środki finansowe, które posłużą się do finalizacji transakcji bądź wspólnego życia cyberkochanków. Oszust będzie działał tak długo, jak długo ofiara będzie posiadała środki finansowe, bądź będzie w stanie je uzyskać i przesłać, na poczet wymyślonych przez niego problemów.
Rodzaje oszustwa nigeryjskiego
Poruszając temat oszustwa nigeryjskiego należy określić jakie ono ma rodzaje, gdzie powinniśmy uważać i w jakich obszarach dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Oszustwo nigeryjskie nie jest przecież tylko przestępstwem popełnianym przez aplikacje randkowe i rozkochiwaniem w sobie ofiary, ma też inne podłoża. Mamy więc kilka metod działania sprawcy, a najczęściej występującymi oszustwami nigeryjskimi są:
- oszustwo nigeryjskie „na wielką miłość”,
- oszustwo nigeryjskie „na inwestora”,
- oszustwo nigeryjskie „na uchodźcę politycznego”,
- oszustwo nigeryjskie „na loteryjną wygraną”,
- oszustwo nigeryjskie „na spadek”.
Oszustwo nigeryjskie na miłość
Oszustwo nigeryjskie odnoszące się do miłości jest aktualnie najczęściej spotykanym jego rodzajem. W związku z tym, że wszystkie sfery życia przenoszą się powoli do internetu i tam mają swoje odpowiedniki, randkowanie także taki odpowiednik znalazło. Powstały różne aplikacje randkowe takie jak Badoo, Sympatia czy najbardziej znany Tinder. Aplikacja randkowa pozwala, wszystkim zainteresowanym tą formą szukania miłości, znaleźć kogoś, z kim będzie można choć przez chwilę popisać, a niektórym zdarza się nawet odnaleźć tam swoje wymarzone szczęście. Dlatego właśnie popularność tych aplikacji rośnie. Prawie każdy chce być kochany. Oprócz aplikacji mamy także portale randkowe, na których proceder przestępczy działa identycznie.
Sprawca, popełniając internetowe oszustwo za pośrednictwem aplikacji czy portali randkowych, zakłada w aplikacji randkowej konto. Do tego celu używa zdjęć przystojnego mężczyzny (po którym widać, że posiada pieniądze), bądź przepięknej kobiety (często Azjatki). Fotografie te zazwyczaj nie należą do sprawców, lecz mają oni dostęp do większej ilości zdjęć, niż te, które wykorzystane były do założenia konta, będą one potrzebne sprawcom w późniejszym etapie. Zdjęcia te zazwyczaj pochodzą z kont portali takich jak Instagram czy Facebook.
Sprawca po założeniu konta zaczyna szukać ofiary. Zazwyczaj wybiera osoby starsze od swojego profilu, zamożne, często niezbyt urodziwe. Takie, które szybko zwrócą uwagę na jego osobę.
Gdy dojdzie już do kontaktu sprawcy z potencjalną ofiarą przestępstwa, ten pierwszy będzie starał się rozkochać w sobie drugą stronę. Czasami może to trwać tygodniami, a czasami miesiącami. Będzie robił to do momentu, gdy zauważy, że drugiej osobie bardzo na nim zależy. Będzie budował prawdziwą relację opartą na szacunku, zrozumieniu i obietnicach wspólnego życia, za jakiś czas. Z portalu randkowego, sprawca przeniesie rozmowę na komunikatory. Oparte mogą być one na numerze telefonu, bądź na innym portalu socialmediów, gdzie także będzie miał stworzone specjalne konto, może nawet z dodanymi fikcyjnymi znajomymi. Sprawca będzie nawet rozmawiać przez telefon ze swoją ofiarą, ale jednak będzie unikał wideorozmów. Wszystko to, by wzbudzić zaufanie.
W toku budowania tej relacji, oszust nigeryjski będzie bardzo autentyczny, a czasami przy tym będzie wplatał informacje o jego dużej fortunie i zasobach pieniężnych. W pewnym momencie jednak okaże się, ze wszystkie swoje środki musi przesłać swojej ofierze – czyli miłości swojego życia. Będzie to motywował przygotowaną i zaplanowaną wcześniej historią, którą budował od początku rozmowy z ofiarą. Poinformuje też, że już niedługo będą mogli żyć razem, bo on rzuca pracę i ma zamiar przenieść się do kraju swej ofiary.
Wtedy rozpoczyna się cała procedura wyciągania funduszy od ofiary. Nagle okazuje się, że olbrzymie środki pieniężne zostały zablokowane na granicy, należy opłacić cła, podatki, certyfikaty wiarygodności pochodzenia środków, a przecież kochanek nie ma już środków, bo wszystko co miał przesłał ofierze. Ofiara zaczyna płacić wszystkie potrzebne opłaty, bo przecież wszystko jest udokumentowane, otrzymuje oficjalne pisma z banków, urzędów granicznych. Sprawca potrafi nawet upozorować to, że kupił już bilety do swojej ukochanej, a na granicy został zatrzymany, na przykład za transfer środków finansowych niewiadomego pochodzenia właśnie do swojej miłości.
Jeżeli ofiara nie obudzi się z „miłosnego snu” w odpowiedniej porze, straci cały dobytek swojego życia, a w niektórych przypadkach nawet wtedy będzie myślała, że jej miłość została zatrzymana przez służby, a środki finansowe wciąż do niej idą.
W oszustwie nigeryjski na miłość ofiara zostaje tak zmanipulowana, że czasami przychodzi do organów ścigania nie zdając sobie sprawy, że została oszukana. Często szuka pomocy w uwolnieniu swojej wyimaginowanej miłości z aresztu, prosi o pomoc w odnalezieniu swego partnera, bo sama już nie wie gdzie aktualnie przebywa i gdzie odsiaduje karę. Bardzo ciężko jest wytłumaczyć takiej osobie, że jej miłość była fałszywa, a całe działanie przestępcze trwało od samego początku i przez te wszystkie miesiące była oszukiwana. Dlatego właśnie to chyba najgroźniejszy z rodzajów oszustwa nigeryjskiego.
Oszustwo nigeryjskie na inwestora
Inwestorzy coraz częściej wchodzą w nowe projekty, szukając potencjalnych pomysłodawców w sieci. W przypadku na inwestora, oszust wykorzystując sposób nigeryjski, na początku nie sięga po wykwintne metody działania. Początkowo wysyła wiadomość e-mail w języku angielskim, w stylu spamu i oferuje, że przekaże swojej ofierze, ogromną sumę pieniędzy, jeśli ta ma dobry pomysł na biznes. Oszustwo nigeryjskie po pierwszej wysłanej wiadomości przez ofiarę, która złapała się na haczyk, zaczyna być mocno sprofilowane. Gdy tylko ofiara odpisze na pierwszą wiadomość, to „inwestor” i oszust nigeryjski zarazem, zgodzi się na każdą ofertę. Najpierw jednak, ofiara będzie musiała nad nią popracować. Oszustwo nigeryjskie opiera się bowiem na budowaniu relacji i zaufania, a kto uwierzy po jednym e-mailu, że otrzyma górę złota?
Po kilku tygodniach, a może i miesiącach wymiany korespondencji w sprawie inwestycji, sprawca stwierdzi, że projekt ofiary jest gotowy, a sam zacznie „wysyłać” ofierze pieniądze. Oczywiście spreparowane zostaną na to stosowne potwierdzenia transakcji, dokumenty nadania środków finansowych, a także umowa inwestycyjna. Nagle jednak okaże się, że aby otrzymać miliony, które inwestor wysłał, trzeba opłacić przewalutowania, podatki bądź inne koszty, o których wcześniej nie było mowy. Aby urealnić działanie „inwestora”, ofiara będzie otrzymywała e-maile (a czasem nawet listy pocztowe), które będą wyglądały jak oficjalna korespondencja bankowa lub poczta z instytucji państwowych. W korespondencji będą wezwania do wpłaty środków na podane rachunki bankowe, wszystko to ofiara ma zrobić aby otrzymać olbrzymie środki od inwestora, które w rzeczywistości nigdy nie zostały wysłane. W korespondencji do ofiary mogą być także podane numery telefonów do kontaktu z tymi podmiotami, które w rzeczywistości będą odbierać oszuści i prowadzić rozmowę tak, żeby uwiarygodnić całą sytuację.
Gdy sprawca jest wiarygodny i nie popełnia błędów, a ofiara zachłyśnie się i uwierzy w „bajkę” o olbrzymich pieniądzach, które już do niej idą, to może stracić cały dobytek swojego życia, a nawet zaciągnąć na siebie kredyty.Dopiero gdy ofierze skończą się środki finansowe, to sprawca albo zaprzestanie swojej działalności albo zmieni front i będzie żądał odszkodowań za zawarte wcześniej umowy inwestycyjne. Będzie to niekończąca się opowieść, która na celu ma tylko wyzyskać od ofiary, tego oszustwa internetowego, jak najwięcej pieniędzy.
Oszustwo nigeryjskie na uchodźcę politycznego
To chyba jeden z pierwszych rodzajów oszutw internetowych – nigeryjskich, który powstał. Oszustwo nigeryjskie na uchodźcę politycznego, właśnie dlatego, przez niektórych nazywane jest „tradycyjnym”.
Przestępca, w tej metodzie działania, na początku także wykorzystuje korespondencję elektroniczną, którą zazwyczaj jest wiadomość e-mail. Nie wyklucza to jednak tego, że użyty może być inne rodzaj korespondencji – SMS, czy wiadomości na komunikatorach.
Pierwszą informacją jaką możemy przeczytać w takiej korespondencji jest to, że ktoś posiada olbrzymią fortunę, bądź właśnie ją odziedziczył, lecz jest dla niego niedostępna, bo nie może jej samodzielnie wyciągnąć z rachunku bankowego. Przyczyny podawane przez sprawcę, mogą być różne. Zazwyczaj jednak oszust podaje się za uchodźcę politycznego, który jest dziedzicem olbrzymich środków finansowych, czy syna jednego z obalonych przywódców, mało znanych nam w Europie, państw afrykańskich. Kwoty spadku, o których wspomina sprawca potrafią być rzędu kilkudziesięciu milionów dolarów, a ofierze oferowana jest nawet połowa tej sumy w zamian za pomoc.
Ofiara mamiona jet tym, że w ostateczności otrzyma na swój rachunek całość majątku „uchodźcy politycznego”, który następnie podzielą zgodnie z umową. Odbiorca pieniędzy ma jednak za zadanie finansować realizację całego przedsięwzięcia. Przykładowo – ofiara może musieć sfinansować założenie działalności gospodarczej, przelać swoje środki na poczet przekupienia kilka osób (policjantów, urzędników, bankierów), zapłacić za procedury bankowe, certyfikaty legalizacji środków finansowych. Wyliczać tutaj można wiele kosztów, bo lista ta powiększa się z każdymi wpłaconymi przez ofiarę środkami. Tak jak w przypadku oszustwa na inwestora sprawca działa tak, aby jak najbardziej uwiarygodnić swoją historię, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Sprawcy nie przebierają w ilościach sztuczek, aby tylko wyłudzić od ofiary jak najwięcej funduszy. Skończą interesować się ofiarą, dopiero gdy nie będzie ona w stanie przelać im już żadnych środków.
Oszustwo na wygraną w loterii
Wygrane dużych kwot pieniężnych w loteriach się zdarzają, ale nie następuje to zbyt często. Sprawca w tym przypadku także posługuje się wiadomością e-mail, bądź inną metodą przesłania wiadomości cyfrowej. Informuje on swoją ofiarę, że wygrała ona na zagranicznej loterii olbrzymie pieniądze. Czasami są to loterie narodowe jednego z krajów europejskich, a czasami amerykańskie. Często, już pierwsza wiadomość, która informuje o wygranej zawiera w sobie certyfikaty, bądź inne dokumenty, które za zadanie mają uwiarygodnić korespondencję i istnienie tej loterii.
W toku tego rodzaju oszustwa nigeryjskiego oszust informuje, że fundusze z wygranej można odebrać osobiście, podaje nawet dokładny adres loterii i numer telefonu do kontaktu z osobą, która ma pomóc w odebraniu funduszy. Większość potencjalnych ofiar nie wybiera opcji osobistego stawiennictwa, więc używają podanego numeru aby skontaktować się z loterią. Pod numerem tym, oczywiście działa sprawca, który wciąga ofiarę w dalszą grę psychologiczną. W toku rozmowy ofiara decyduje się na przyjęcie środków przelewy międzynarodowym. Wtedy właśnie rozpoczyna się działanie sprawcy, które na celu ma wyłudzić od ofiary jak najwięcej pieniędzy. Pod przykrywką wygranej kilkuset tysięcy dolarów, sprawca manipuluje ofiarą, aby ta zapłaciła koszty za prawnika, za dokumenty bankowe, certyfikaty bądź podatki od wzbogacenia. Żadna nagroda jednak nigdy nie istniała, ofiara jest zmanipulowana, a oszust działa dopóki, dopóty ofiara będzie przelewała mu środki na różne, podane pod przykrywką kosztów transakcji, rachunki.
W tym rodzaju oszustwa nigeryjskiego, uwagę trzeba zwrócić na to, że sprawcy znają dokładne kwoty za wydanie różnych dokumentów i takimi właśnie kwotami się posługują, są doskonale przygotowani z zakresu prawa i kosztów za poszczególne operacje. Jeśli jednak ofiara informuje, że nie posiada środków w takiej kwocie, jaką trzeba opłacić, sprawca (podając się dalej za loterię) informuje, że w takim wypadku część wydatków pokryją oni, ale ofiara po otrzymaniu całości wygranej w loterii ma te środki zwrócić. Działanie to ma podłoże socjotechniczne i ma za zadnie wzbudzić w ofierze poczucie, że loteria ma dobre intencje, a inwestując gwarantuje, że do ostatecznej transakcji dojdzie. Należy pamiętać, że sprawca tego rodzaju oszustwa internetowego za każde środki wyciągnięte od ofiary, będzie wysyłał specjalne (sfabrykowane) certyfikaty aby dalej uwiarygadniać i budować przekonanie o prawdziwym i legalnym działaniu loterii. Potwierdzenia, w tym przypadku mogą także przychodzić zwykłą pocztą, bądź za pomocą kurierów.
Oszustwo na spadek
Kiedyś najbardziej skuteczna z technik oszustwa nigeryjskiego, aktualnie na drugim miejscu – technika oszustwa nigeryjskiego „na spadek”. Czasami jest to przestępstwo, do którego sprawcy wykorzystują informacje o ofierze, które są ogólnodostępne w internecie. Sprawcy wykorzystują, do przygotowania przestępstwa, biały wywiad. Przestępstwo to, planowane jest dużo wcześniej i przestępcy podchodzą do niego dość profesjonalnie. Jak się już pewnie domyślacie, w tym przypadku ofiary nie są wybierane przypadkowo, nie są im wysyłane korespondencje seryjne (spam), a wiadomość (od sprawcy) jest sprofilowana pod potencjalną ofiarę oszustwa nigeryjskiego.
Na początku, za pomocą różnych metod, czy to na profilach społecznościowych, poprzez korespondencje e-mail, czy inne działania w sieci, sprawcy starają się (niby przypadkiem) wywołać w ofierze myśl, że ktoś posługujący się takim samym nazwiskiem, a czasami nawet nazwiskiem rodowym matki ofiary, żyje za granicą i szuka swojej rodziny. Sprawcom chodzi tylko o to, aby zaszczepić w głowie ofiary fakt, że ktoś z innego kraju, o takim samym nazwisku, szuka rodziny w kraju ofiary. Jeśli informacja ta utkwi w pamięci ofiary na dobre, to oszuści doskonale to wykorzystają w późniejszym czasie. Ofiara już w momencie przekazania jej takiej informacji trafia na listę sprawcy – potencjalnych osób do oszukania. Sprawca w tym momencie odpuszcza dalsze działanie. Czeka na odpowiedni moment, tak aby ofiara nie połączyła poprzedniej wiadomości z tym o czym przeczytacie dalej.
Po jakimś czasie, może to być kilka miesięcy, a czasami i rok, sprawca kontaktuje się ze swoją ofiarą z listy. Zazwyczaj kontakt następuje poprzez wiadomość e-mail, chociaż może też dojść do sytuacji kontaktu telefonicznego, jeśli taki jest ogólnodostępny w internecie. W wiadomości przekazanej ofierze, sprawca podaje się za pełnomocnika prawnego, bądź mecenasa. Informuje swoją ofiarę o tym, że osoba o danych, które zostały użyte wcześniej, nie żyje. Jej cały majątek został przepisany tytułem spadku na ofiarę. Sprawca w informacji tej podaje szczegóły, które można sprawdzić w mediach. Pisze o medialnym wypadku samochodowym, pożarze lub innej katastrofie, o którym można przeczytać w mediach, tak aby ofiara mogła zweryfikować te informacje i upewnić się, że to prawda. W informacji o spadku ofiara może przeczytać, że zmarły nie posiadał rodzeństwa, dzieci. Ostatnim znanym zmarłemu krewnym jest właśnie ofiara, która tytułem testamentu odziedziczyła olbrzymi majątek warty kilka bądź kilkadziesiąt milionów dolarów.
Sprawca informuje także ofiarę, że fortunę może uzyskać po kilku formalnościach, które wraz z mecenasem reprezentującym należy wykonać. Czymże jest jednak kwota kilkunastu tysięcy złotych w porównaniu do olbrzymiego majątku, który został mu przepisany w testamencie? Wtedy zaczyna się wyciąganie pieniędzy z ofiary, która przeświadczona o wielkiej fortunie, którą dostanie, stara się dopełnić wszystkich formalności prawnych, aby ją otrzymać, niestety na drodze do fortuny stają coraz to większe podatki, ciekawsze procedury, za które trzeba zapłacić, czy certyfikaty przekazania majątku. Oczywiście spreparowane dokumenty są przesyłane ofierze, w celu uwiarygodnienia każdej kolejnej transakcji, a sprawca będzie manipulował ofiarą do momentu, gdy ta nie zostanie pozbawiona wszelkich środków i nie będzie w stanie płacić już więcej na poczet spadku, którego nigdy nie było.
Jak nie dać się oszukać?
Aby nie dać się oszukać po nigeryjsku należy zwracać uwagę i pamiętać o kilku zasadach:
- Miłości internetowej pomagamy dopiero po pierwszym kontakcie w cztery oczy. Wcześniej nie wierzymy w obietnice, które są nam składane. Nie wierzymy w status materialny, w pieniądze, we wspólne życie, które druga strona nam obiecuje. W miłości internetowej trzeba być ostrożnym.
- Jeśli otrzymujemy wiadomość, że wygraliśmy w loterii to najpierw zastanówmy się, czy w ogóle braliśmy w takiej loterii udział. Czy wcześniej słyszeliśmy o takiej loterii. Raczej nigdy nie będzie takiej sytuacji, wobec powyższego traktujmy takie wiadomości e-mail jako spam, który należy czym prędzej usunąć.
- Jeśli otrzymałeś wiadomość o spadku od osoby, której nigdy nie widziałeś na oczy, nie wierz w nią. Pamiętaj, że wielce nieprawdopodobnym jest odziedziczenie fortuny po kimś, kogo nigdy nie znaliśmy.
- Jeżeli ktoś obiecuje Ci przekazanie olbrzymich pieniędzy, od razu powinna zaświecić Ci się ostrzegawcza lampka w głowie. Nikt nie przelewa takich środków osobom, których nie zna.
- Pamiętaj, że dokumenty, certyfikaty, papiery wartościowe mają zawsze stosowne zabezpieczenia – hologramy, mikrodruki. Po zeskanowaniu takiego dokumentu brakuje takich zabezpieczeń. Zwracaj na nie uwagę. Skany elektroniczne takich dokumentów nie mają żadnej wartości i umocowania prawnego.
- Pamiętaj, aby do wszystkich wiadomości od obcych podchodzić z dystansem. Zawsze zastanów się nad prawdopodobieństwem zdarzenia, o którym zostałeś poinformowany. Zastanów się, czy często zdarza się otrzymać fortunę od nieznanych osób? Nie!
Oszustwo nigeryjskie w polskim prawie karnym
W polskim prawie karnym oszustwo nigeryjskie kwalifikowane jest z art. 286 § 1 kodeksu karnego czyli jako oszustwo zwykłe. Zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Artykuł 286 § 1 kodeksu karnego opisany jest bowiem w następujący sposób
„Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”
Oszustwo nigeryjskie jest jednak bardzo ciężkim do wykrycia, przez organy ścigania, przestępstwem. Musimy liczyć się z tym, że w dobie dzisiejszych, cyfrowych czasów może okazać się, że nasze środki są nie do odnalezienia, a sprawca nie do ustalenia.
Jak zgłosić oszustwo nigeryjskie?
Aby zgłosić oszustwo nigeryjskie organom ściągania, w pierwszej kolejności, należy zastanowić się czy straciliśmy środki finansowe i czy na pewno doszło do przestępstwa. Pamiętajcie, aby powiadamiać organy ścigania o przestępstwach tylko, jeśli macie pewność jego zaistnienia. Po drugie, należy wydrukować wszelką korespondencję ze sprawcą. Tą mailową (razem z nagłówkiem wiadomości), w komunikatorach, także tą poprzez aplikacje randkową. Należy wydrukować wszystko co ma związek z tą sprawą. Wydruki zostaną dołączone do zawiadomienia i mogą przysłużyć się do ujawnienia sprawcy przestępstwa. Przygotuj także linki do kont, którymi posługiwał się sprawca. Wydrukuj potwierdzenia przelewów, które zostały przez Ciebie zrealizowane przez przestępcze działania sprawcy. Przygotuj wszystkie numery telefonów, którymi sprawca się posługiwał. Określ dokładnie czas działania, od kiedy do kiedy przestępca Tobą manipulował.
Będąc tak przygotowanym, możesz udać się do najbliższej jednostki policji bądź prokuratury i złożyć ustne zawiadomienie o przestępstwie. Możesz także opisać całą sytuację na piśmie w zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa, które osobiście podpisane, wraz z ze zgromadzonymi wydrukami, złożysz do organów ścigania. Pamiętaj jednak, aby zgłaszać przestępstwo tylko w jednym miejscu, ponieważ nie mogą toczyć się dwa postępowania w tej samej sprawie.
Jeśli nie wiesz, jak zgłosić oszustwo nigeryjskie i jak napisać poprawne pismo, mogę Ci pomóc – zapraszam w tej kwestii do kontaktu. Po złożeniu takiego zawiadomienia na piśmie, zostaniesz wezwany do jednostki policji, aby złożyć stosowne zeznania w sprawie oszustwa nigeryjskiego na Twoją szkodę.
Pamiętaj, że nie tylko Ty korzystasz z internetu – przekaż więc te informacje swoim znajomym, udostępnij ten materiał swoim bliskim, a może kiedyś Ci za to podziękują.
Bartosz Polak – Wykłady z cyberbezpieczeństwa – Rybnik / Wodzisław Śląski / Jastrzębie Zdrój / Województwo Śląskie