OSZUSTWO OLX – kupuj i sprzedawaj bezpiecznie

OSZUSTWO OLX - Bezpieczne zakupy i sprzedaż

Oszustwo na OLX to najczęściej spotykane w Polsce przestępstwo internetowe. W sieci można znaleźć dużo informacji o osobach, które zostały oszukane przez użytkowników znanego serwisu sprzedażowego OLX.PL. Pomimo tego, że oszukani na olx mieszkają już chyba na każdej ulicy w kraju, są w każdej klasie szkoły średniej i pracują u każdego pracodawcy, to jednak nie ostrzegamy się wzajemnie, bądź też nie uczymy się na błędach innych osób.
Wobec powyższego postanowiłem napisać krótki poradnik, w jaki sposób nie dać się oszukać, wchodząc w rolę sprzedającego bądź kupującego na portalu olx. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu będziesz wstanie ominie Cię oszustwo na OLX.

Jaki są rodzaje oszustwa OLX?

Rodzaje oszustwa na OLX są dwa. Pierwsze z nich to oszustwo, gdzie sprawca atakuje kupującego, wyłudza od niego pieniądze, a następnie znika nie wysyłając mu towaru. Natomiast drugie – ostatnio częściej spotykane – to wyłudzenie danych (phishing) od sprzedającego, gdzie sprawca kontaktuje i podaje się za zainteresowanego kupnem towaru.

Jak nie dać się oszukać przez OLX jako kupujący?

Jako kupujący przez OLX pamiętaj o tym żeby sprawdzić sprzedającego, możesz to zrobić w różny sposób, ale warto wiedzieć z kim masz odczynienia, bo przecież będziesz mu przekazywał środki pieniężne. Oto najważniejsze informacje, na które powinno się zwrócić uwagę przy zakupach na OLX.

 • sprawdź od kiedy sprzedający posiada konto na OLX, a jeśli jest stworzone niedawno to nie bierz pod uwagę innej opcji odbioru towaru jak odbioru osobistego
 • staraj się zwracać uwagę na to czy sprzedający ma podany numer telefonu, jeśli jest to zadzwoń i zapytaj o towar, a jeśli nie to napisz z prośbą o podanie numeru telefonu
 • jeśli sprzedający posiada konto olx połączone z facebookiem to sprawdź czy tam nie ma już negatywnych komentarzy, które mogą wskazywać na to, że ktoś został oszukany

Jak zamawiać i płacić za towar na OLX aby było bezpiecznie?

Zapłata i odbiór zamówionego towaru na OLX to kolejna ważna kwestia. Pamiętaj, że portal OLX powstał aby wykonywać zakupy w cztery oczy, czyli z wykorzystaniem odbioru osobistego!

 • jeśli już musisz dokonać zakupu na odległość, to ustal ze sprzedającym rozliczenie z kurierem, czyli wysyłkę za pobraniem
 • nigdy nie przelewaj pieniędzy sprzedającemu, a jeśli już sprzedający nie chce sam opłacić przesyłki pobraniowej to zapłać, ale tylko koszt przesyłki (lepiej stracić 30 złotych, niż dużo więcej za koszt całego towaru)
 • gdy przyjedzie kurier z przesyłką pobraniową to sprawdź przy nim jej zawartość, a jeśli wnętrze nie zgadza się z zamówieniem to wypełnij z dostawcą stosowny protokół, tak aby firma kurierska zablokowała Twoje środki z przesyłki pobraniowej i nie przekazała ich sprzedawcy

Jak nie dać się oszukać na OLX jako sprzedający?


Oszustwo OLX na sprzedającym to drugi sposób, na zdobycie pieniędzy przez sprawców przestępstw. Gdy pierwszy raz dowiedziałem się o takiej metodzie byłem nieco skonsternowany, ale sprawcy jak widać znajdą każdy możliwy sposób aby od swojej ofiary wyciągnąć dane logowania do banku, karty płatniczej bądź pieniądze.

Jak sprzedawać na OLX aby było bezpieczenie?

 • staraj się unikać rozmów ze sprzedającymi poprzez inne komunikatory niż komunikator OLX, bądź wiadomości SMS (w tym przypadku, sprawcy zazwyczaj wykorzystują komunikator WhatsApp)
 • postaraj się porozmawiać z kupującym przez telefon, rozmowa może dać Ci dużo wiedzy na temat tego z jakim człowiekiem masz do czynienia
 • nigdy nie wierz w to, że czekają na Ciebie pieniądze do odebrania i nie wchodź w żadne linki przesłane Ci przez kupującego
 • nie podawaj nigdzie swoich danych logowania do banku, bądź danych karty płatniczej gdy jesteś kupującym! (chcesz płacić czy uzyskać środki?)
 • zawracaj uwagę na język jakim posługuje się kupujący, liczne błędy świadczyć mogą o korzystaniu z translatora

Co zrobić gdy zostałeś oszukany na OLX? Co przygotować idąc na policję?

 • Wydrukuj potwierdzenia transakcji z banku na kwoty, które oszuści Ci ukradli.
 • Wydrukuj korespondencje z przestępcą i przygotuj jego numer telefonu.
 • Przygotuj sobie daty i godziny od kiedy do kiedy oszust się z Tobą kontaktował.
 • Przygotuj link do profilu Facebook oszusta (jeśli konto oferenta OLX było przypięte do Facebooka).
 • Udaj się do najbliższej jednostki policji i poinformuj dyżurnego, że masz przygotowane wszystkie powyższe rzeczy i chcesz złożyć zawiadomienie o przestępstwie dotyczącym oszustwa na OLX.

Pamiętaj aby nie dać ponieść się emocjom. Sprawcy zazwyczaj wykorzystują socjotechniki, które w łatwy sposób mają Cię skłonić do przekazania im danych, które chcą uzyskać. Myśl o tym co robisz, zastanów się czy już była taka sytuacja i czy już w ten sposób działałeś, jeśli nie, to skontaktuj się z kimś bardziej technicznym, kto wytłumaczy Ci, że możesz popełnić błąd i stracić wszystkie swoje środki, a nawet więcej. Oszustwa OLX są aktualnie najczęściej występującymi przestępstwami internetowymi w Polsce. Uważaj!

Pamiętaj, że nie tylko Ty korzystasz z internetu – przekaż więc te informacje swoim znajomym, udostępnij ten materiał swoim bliskim, a może kiedyś Ci za to podziękują. 

Bartosz Polak – Wykłady z cyberbezpieczeństwa – Rybnik / Wodzisław Śląski / Jastrzębie Zdrój / Województwo Śląskie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *